کهنوجگردش و تفریح در کهنوج

پناهگاه حیات وحش مهروئیه کهنوج

پناهگاه حیات وحش مهروئیه کهنوج

پناهگاه حیات وحش مهروئیه یکی از جاذبه های گردشگری استان کرمان است. این پناهگاه از ۳۰ سال پیش مورد حفاظت قرار گرفته است و جنگلی قدیمی از درختان کهور در آن قرار دارد. در این منطقه نه تنها درختان کهور بلکه درختانی از قبیل کنار ،اسکنبیل و قیچ نیز وجود دارد. این منطقه، پرندگان بومی ایران از جمله دراج و جیرفتی را که از گونه های حمایت شده هستند در خود جای داده است. بخش اعظم پناهگاه حیات وحش مهروئیه دشت های آبرفتی می باشد.

این پناهگاه در محدوده سه شهرستان کهنوج ، فاریاب و جیرفت قرار دارد و مساحت آن حدود ۵۵۸۳ هکتار می باشد. پناهگاه حیات وحش مهروئیه ابتدا در سال ۱۳۵۰ به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد اما بعد در سال ۱۳۵۴ به خاطر حفاظت بیش تر و با هدف حفظ باقی مانده جنگل های گرمسیری به پناهگاه حیات وحش تبدیل شد.

در سال های اول پس از انقلاب برخی از مردم منطقه به دلیل نا آگاهی بخشی از این منطقه را به زمین های کشاورزی تبدیل کردند و از وسعت آن کم شد. از جمله ارتفاعات این منطقه کوه کلمراد است که زیستگاه خرس آسیایی هم به شمار می رود.

این پناهگاه زیستگاه پرندگانی من جمله دراج، قمری، سبز قبای هندی، هدهد و پرندگانی دیگر مثل چکاوک، شهد خوار و تیهو و چاخ لق می باشد و حیواناتی نظیر هوبره، گرگ، گربه وحشی و شغال و روباه در آن زیست می کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا