اخبار کرمان

پیشگیری از سرمازدگی محصولات کشاورزی با ابتکار پژوهشگران کرمانی

پیشگیری از سرمازدگی محصولات کشاورزی با ابتکار پژوهشگران کرمانی

تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۴۰۳

پژوهشگران کرمانی در سال جهش تولید با مشارکت مردم، دستگاهی اختراع کردند که از محصولات کشاورزی بویژه محصولات باغی در برابر سرمازدگی محافظت می‌کند.

به گزارش خبر گزاری صداوسیما مرکز کرمان عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد واحدکرمان به همراه دانشجویش دستگاهی اختراع کرده که محصولات کشاورزی به ویژه باغی را در برابر سرمازدگی ها محافظت‌می‌کند.

دکتر عباسلو باایده پردازی و انجام پژوهش توانست دستگاهی راباهدف کمک به کشاورزان و کاهش میزان خسارات ناشی از سرما ابداع کند و در این مسیر امین نخعی دانشجوی دکتری مکانیک نیز در کنار استادش با طراحی و مدل سازی نرم افزار این طرح را در کارگاه کوچک خود بهینه سازی صنعتی کرده و آن را ساخته است.

این دستگاه در تفاوت با نمونه های خارجی آلودگی زیست محیطی ندارد و فقط با ایجاد رطوبت درختان را در برابر سرما زدگی محافظت میکند

کاهش هزینه های اقتصادی برای کشاورزان،سرعت دهی و کاهش زمان در اجرای طرح در نظام کشاورزی و باغها و سهل الوصول بودن حمل و نقل از مهمترین‌مزایای این دستگاه است که در کرمان ساخته شده است.

پیش از این ،کشاورزان از روش‌های سنتی چون روشن کردن آتش و استفاده از مشعل های پارافینی با مصرف بالای سوخت برای کاهش خسارات در باغها استفاده می‌کردند که نه تنها اثربخشی چندانی نداشت بلکه آلودگی زیست محیطی و هزينه های زیادی برای کشاورزان داشته است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا