اخبار کرمان

چرا آمار سرقت‌ها در استان کرمان زیاد است

خستین جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان کرمان در سال جاری برگزار و آخرین آمار سرقت‌ها و راهکارهای مقابله با آن بررسی شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، نخستین جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان کرمان در سال ۱۴۰۳ ظهر امروز با حضور حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی رئیس کل دادگستری استان، سردار روانبخش جانشین انتظامی استان، اسدی مدیرکل امنیتی استانداری کرمان، قویدل معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان، سرهنگ میرحبیبی رئیس پلیس آگاهی استان و تویسرکانی شهردار کرمان برگزار شد.

در این جلسه حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی، رئیس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه امنیت روانی جامعه اهمیت زیادی دارد، اظهار داشت: جرم اول استان کرمان سرقت است و البته بر اساس آمار در سال جاری رو به کاهش است.

وی با اشاره به اینکه باید تمام امکانات را به‌کار گرفت تا در سال جاری جرم سرقت در استان در انواع مختلف کاهش پیدا کند، گفت: نوع سرقت در شهرستان‌های مختلف متفاوت است و برای مقابله با سرقت باید همه ظرفیت‌ها پای کار بیاید.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه ساماندهی وضعیت سلاح‌های سرد در استان ضرورت دارد و برابر قانون با حاملان سلاح گرم در استان برخورد قاطع و جدی می‌شود، افزود: جابه‌جایی کارگاه‌های ضایعاتی در مقابله با سرقت موثر است و با توجه به مصوباتی که در این زمینه داشتیم، عقب‌ماندگی داریم.

وی با اشاره به اینکه کارگاه‌های ضایعاتی باید ساماندهی شوند و با مشخص شدن متولیان امر از سوی دستگاه‌ قضا به جد به این موضوع ورود و روند پیشرفت ساماندهی کارگاه‌های ضایعاتی رصد و پیگیری شود، گفت: ضرورت دارد که طی 3 ماه اول سال 1403، ساماندهی کارگاه‌های ضایعاتی انجام و رفته رفته سایر مشکلات مربوطه در این حوزه به مرور زمان برطرف شود.

سیدمهدی قویدل،  معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان در این جا سه با بیان اینکه در سال گذشته 12 جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری در سطح استان برگزار شده است، اظهار داشت: شهرستان‌های زرند، رفسنجان، بم و بافت بیشترین جلسات پیشگیری از وقوع جرم را داشتند.

وی با اشاره به اینکه ۱۱ شهرستان استان کرمان روند افزایشی سرقت و ۱۲ شهرستان روند کاهشی سرقت داشتند، گفت: کرمان، رفسنجان و بم سه استان اول استان از نظر تعداد فراوانی سرقت هستند.

معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان با بیان اینکه متاسفانه با تمام اقدامات انجام شده همچنان آمار سرقت در استان زیاد است، افزود: در سال ۱۴۰۲ اتهام اول استان سرقت بوده که ۴ درصد افزایش داشته است و متهمین ورودی به زندان ۷ درصد افزایش پیدا کردند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود ۳۰ درصد از آمار زندانیان استان کرمان به اتهام سرقت در زندان هستند، بیان کرد: ۵۶ درصد از مجموع سرقت‌های استان کرمان سرقت خرد است.

قویدل با بیان اینکه در مورد سرقت به عنف افزایش ۲۹ درصدی در استان کرمان داشتیم، ادامه داد: سرقت‌های مسلحانه 67 درصد در استان رشد داشته است که بیشترین آن در شهرستان کرمان انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه حدود ۲۵۰ کارگاه ضایعاتی در سطح شهر کرمان فعال است که باید به خارج از شهر منتقل شوند، افزود: ساماندهی کارگاه‌های ضایعاتی در کاهش سرقت‌ها موثر است و مصوبات متعددی داشتیم تا این کارگاه‌ها به خارج از شهر منتقل شود و در جلسات مختلف بحث و تبادل نظر شده است.

معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان با بیان اینکه وجود معتادان متجاهر نیز در افزایش میزان سرقت‌ها اثرگذار است که جمع‌آوری آنها در کاهش سرقت‌ها اثرگذاری زیادی دارد، گفت: اتباع بیگانه در سرقت‌های مسلحانه، سرقت به عنف و سرقت‌های سیم و کابل برق دخالت دارند.

سردار عبدالعلی روانبخش، جانشین انتظامی استان کرمان نیز در این جلسه با بیان اینکه از ابتدای امسال در تمام شاخص‌ها در بحث سرقت اقدامات خوبی انجام شده است و نتایج خوبی گرفتیم و روند وقوع سرقت کاهشی بوده است، اظهار داشت: در پایش تصویری شهر مشکلات زیادی داریم و دوربین‌های موجود کافی نیست که حتماً باید تکمیل شود.

سرهنگ حمیدرضا میرحبیبی، رئیس پلیس آگاهی استان کرمان نیز در این جلسه اظهار داشت: از ابتدای سال جاری در استان کرمان بیش از ۱۵ درصد میزان سرقت‌ها کاهش و کشف سرقت‌ها 10 درصد افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه چند باند فرااستانی سرقت در استان کرمان دستگیر شدند، ادامه داد: اخیرأ نیز یک باند فرااستانی سرقت در بندرعباس منهدم شده است که در این زمینه پنج نفر دستگیر شدند.

رئیس پلیس آگاهی استان کرمان با اشاره به اینکه در مجموع نسبت به مدت مشابه سال گذشته وقوع سرقت در استان کرمان ۱۵ درصد کاهش پیدا کرده و در شهر کرمان کاهش ۲۰ درصدی داشتیم، گفت: پایش تصویری استان اثر مهمی در کشف سرقت‌ها دارد که امیدواریم به همت شهرداری کرمان به نتیجه برسد.

محسن تویسرکانی، شهردار کرمان نیز در این جلسه با بیان اینکه بودجه شهرداری پاسخگوی نیازمندی‌ها نیست، اظهار داشت: امکان اینکه با این بودجه بتوانیم پایش تصویری کامل شهر را داشته باشیم و دوربین نصب کنیم، وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۱۴۰ دوربین پایش تصویری در شهر کرمان نصب شده است و حدود ۱۸۰ دوربین برای پایش کامل تصویری کم داریم، گفت: زیرساخت‌های لازم فراهم است، اما اعتبار لازم را نداریم.

شهردار کرمان با اشاره به اینکه قرار شده است با همکاری اداره کل راه و شهرسازی و تهاتر زمین کارهایی انجام شود که امیدواریم هر چه زودتر به نتیجه برسد، ادامه داد: ۱۸ واحد کارگاهی برای انتقال کارگاه‌های ضایعاتی از شهر کرمان به خارج از شهر آماده شده که باید این کارگاه‌ها جابه‌جا شود.

در این جلسه علی اسدی، مدیرکل امنیتی استانداری کرمان اظهار داشت: در یکسال گذشته زمین برای جابه‌جایی کارگاه‌های ضایعاتی به خارج شهر به شهرداری کرمان از طریق اداره کل راه و شهرسازی واگذار شده است.

وی با بیان اینکه شهردار قبلی کرمان در این زمینه کوتاهی داشته است و در جلسه شورای تامین نیز موظف شد که حتماً ساخت این واحدها را پیگیری و به نتیجه برساند، افزود: اگر جابه‌جایی کارگاه‌های ضایعاتی به خارج از شهر انجام و این کارگاه‌ها ساماندهی شود حتماً کاهش سرقت سیم و کابل برق را خواهیم داشت.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا