کسب و کارها

چرا سشوار باد سرد می دهد؟

چرا سشوار باد سرد می دهد؟

سشوار، از جمله لوازم برقی است که استفاده از آن در بسیاری از خانه های دیده می شود. این دستگاه با تولید باد گرم نقش مهمی در خشک کردن و حالت دادن موها دارد. حال چنان چه با تولید باد سرد، این قابلیت خود را از دست بدهد، عملکرد آن مختل شده و لازم است برای تعمیر سشوار اقدام نمود.

چرا سشوار باد سرد می دهد؟

عیب یابی تخصصی سشوار کمک می کند تا به درستی عامل ایجاد خرابی تولید باد سرد در این دستگاه شناسایی شده و سپس تشخیص داده شود. به دلیل وجود عوامل متفاوت برای این ایراد، در ادامه تکنسین های متخصص نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی در تهران تمامی آن ها مورد بررسی قرار داده و راهکار های لازم را در جهت رفع هر مورد ارائه کرده اند.

باد سرد سشوار تنها یکی از مشکلات رایج در این وسیله‌ی پرکاربرد است. در مقاله‌ی بررسی مشکلات رایج سشوارها، آزاردهنده‌ترین مشکلات این دستگاه را لیست کرده ایم. پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را بخوانید تا در صورت مواجهه با هر مشکلی، بتوانید سریعا آن را رفع کنید.

المنت سشوار خراب شده است

بچرا سشوار باد سرد می دهد؟
ا توجه به ساختاری که دستگاه سشوار از آن برخوردار شده است، می توان گفت که تولید باد سرد در این وسیله، در ابتدا می تواند به دلیل بروز ایراد برای المنت آن باشد.:

سوختن المنت سشوار

رایج ترین نوع خرابی المنت، سوختن آن است. این امر به دلیل عبور جریان الکتریکی بیش از حد از المنت یا گرم شدن بیش از حد آن اتفاق می ‌افتد. در این صورت، المنت بوی دود یا سوختگی می ‌دهد و ممکن است تغییر رنگ دهد. چنان چه تغییری در ظاهر المنت مشاهده کردید و یا سایر نشانه های سوختن آن را متوجه شدید، حتما المنت جدیدی را جایگزین نمایید.

شکستگی المنت سشوار

المنت ‌ها می‌ توانند به دلیل ضربه یا افتادن سشوار ترک خورده یا بشکنند. از این رو بهتر است حتما در زمان استفاده از سشوار، دقت نموده و مانع از وارد شدن هر گونه ضربه به آن شوید. اگر پس از زمین خوردن دستگاه، سشوار باد سرد می دهد، حتما شکسته شدن المنت را مورد بررسی قرار دهید.

فرسایش المنت سشوار

با گذشت زمان و استفاده مکرر، المنت ‌ها فرسوده می‌ شوند و به تدریج کارایی خود را از دست می ‌دهند. در این صورت باید المنت هایی سالم و سازگار با مدل و برند این وسیله در دستگاه نصب شوند.

راهنمای عیب یابی و تشخیص خرابی المنت

 • بررسی ظاهری

همان طور که گفته شد، المنت سوخته بوی دود می ‌دهد و ممکن است تغییر رنگ دهد. هم چنین ممکن است لکه‌ های تیره یا سوختگی روی آن مشاهده شود.

 • استفاده از اهم متر

با استفاده از اهم متر می‌ توانید مقاومت المنت را اندازه بگیرید. اگر مقاومت المنت خارج از محدوده مجاز باشد، نشان دهنده خرابی آن است.

فن سشوار معیوب شده است

از دیگر بخش های سشوار که می تواند نقش مهمی در تولید باد سرد در این دستگاه داشته باشد، فن است. فن ممکن است با معیوب شدن، کارایی خود را از دست داده و منجر به باد سرد دادن سشوار شود:

سوختن موتور فن

موتور فن به دلیل گرم شدن بیش از حد یا عبور جریان الکتریکی بیش از مقدار مجاز ممکن است بسوزد. در این صورت، بوی دود یا سوختگی از سشوار به مشام می ‌رسد و ممکن است صدای غیر عادی از فن شنیده شود.

شکستگی یا ترک خوردن پره‌های فن

پره ‌های فن می‌ توانند به دلیل ضربه یا ساییدگی شکسته یا ترک بخورند. از وارد شدن هر گونه ضربه به سشوار جلوگیری کنید.

مسدود شدن مجرای هوا

گرد و غبار، مو و پرز می ‌توانند در مجرای ورودی یا خروجی هوا انباشته شده و جریان هوا را مختل کنند.

نحوه عیب یابی ایرادات مربوط به فن سشوار

 • بررسی ظاهری

پره‌ های فن را برای بررسی ترک خوردگی یا شکستگی مورد بررسی قرار دهید. هم چنین مجرای ورودی و خروجی هوا را برای انسداد بررسی نمایید. در صورتی که متوجه تغییر ظاهر اولیه فن شدید، حتما از تعمیرکار متخصص سشوار بخواهید تا فن جدیدی را جایگزین کند.

 • گوش کردن به صدا

هنگام روشن کردن سشوار به صدای فن گوش دهید. در صورتی که صدای فن غیر عادی یا ضعیف است، ممکن است فن معیوب باشد. بهتر است حتما فن سالم را به جای آن نصب کنید.

 • رفع گرفتگی مجرای ورودی و خروجی هوا

برای بررسی مجرای ورودی هوا، از یک چراغ قوه استفاده کنید و داخل آن را نگاه کنید. اگر گرد و غبار، مو یا پرز مشاهده کردید، با استفاده از یک جاروبرقی یا گوش پاک کن آن را تمیز کنید.

برای بررسی مجرای خروجی هوا، سشوار را روشن کنید و دست خود را در مقابل خروجی هوا نگه دارید. اگر جریان هوا ضعیف بود، ممکن است مجرای هوا مسدود شده باشد. برای رفع انسداد، از یک سوزن یا خلال دندان استفاده کنید.

عیب یابی دلایل تولید باد سرد سشوار

علاوه بر مواردی که با المنت و فن مرتبط هستند و باعث تولید باد سرد در سشوار می شوند، عوامل دیگری نیز می توانند در بروز این خرابی سهم داشته و به عنوان دلیلی برای باد سرد دادن سشوار شناخته شوند:

 • مشکلات پریز برق

اگر پریز برق معیوب باشد، ممکن است ولتاژ کافی به سشوار نرسد و المنت به درستی گرم نشود. برای بررسی این مورد، سشوار را به پریز برق دیگری وصل کنید.

 • مشکلات کلید روشن/خاموش

با خرابی و معیوب شدن کلید روشن/خاموش سشوار، ممکن است دستگاه در حالت روشن/خاموش قفل شود و المنت گرم نشود. برای بررسی این مورد، کلید را چند بار روشن و خاموش نمایید. در صورت نیاز باید کلید پاور تعویض شود.

 • وجود ایراد در مدار داخلی

در موارد نادر، ممکن است مشکلات مدار داخلی مانند فیوز های سوخته یا لحیم ‌کاری‌ های ترک خورده باعث سرد شدن باد سشوار شود. در صورتی که به دانش تخصصی در مورد برق و مدار های الکتریکی مسلط نیستید، بهتر است برای بررسی این مشکل با تکنسین متخصص سشوار تماس بگیرید.

نکاتی در مورد تعمیر سشوار در منزل

پیش از این که اقدامی در جهت عیب یابی و تعمیر سشوار در منزل انجام دهید، بهتر است نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

 • قبل از باز کردن سشوار، باید اتصال سیم و دو شاخه آن از پریز برق جدا شود.

 • در صورتی که با تعمیرات لوازم برقی آشنایی ندارید، حتما از تعمیرکار سشوار کمک بخواهید.

 • از استفاده از سشواری که بوی دود می ‌دهد یا صدای غیر عادی تولید می‌ کند خودداری کنید.

 • به طور مرتب سشوار خود را تمیز کنید تا از تجمع گرد و غبار و پرز در مجرای هوا جلوگیری شود.

 • برای تعویض قطعات معیوب باید از قطعات متناسب با مدل و برند سشوار خود استفاده نمایید.

مشاهده بیشتر
دکمه بازگشت به بالا