اماکن تاریخی ارزوئیهارزوئیه

چهار طاقی سلطان آباد ارزوئیه

چهار طاقی سلطان آباد ارزوئیه

در دوره ساسانی با رسمیت یافتن دین زرتشت، زرتشتیان تمام آداب و مراسم دینی و عبادی خود را در اماکنی به نام «آتشکده» یا «آتشگاه ها» به جای می آوردند. تقدس چنین اماکنی به قدری بود که در دوره ساسانی، اراضی را وقف آتشکده ها و از عایدات آن مبالغی را صرف آتشکده و اجرای برخی از مراسم عبادی خود می کردند. از آنجایی که پلان اکثر این آتشکده ها به صورت چهار طاغی بود، آنها نیز با همان نام شناخته می شوند. یکی از این چهارطاغی ها که در شهرستان ارزوئیه قرار دارد چهار طاقی سلطان آباد است که در نزدیکی روستای سلطان آباد در ۲۵ کیلومتری شهر ازروئیه در استان کرمان قرار دارد. این بنا قدمتی حدود ۱۶۰۰ سال دارد که به دوران ساسانی و پیش از اسلام بر می گردد.

معماری چهار طاقی سلطان آباد
چهارطاقی بنایی است با قاعده مربع شکل و متشکل از چهار طاق که گنبدی بر آنها قرار دارد. اکثر چهار طاغی ها دارای معماری همانند و پلانی مربع شکل هستند که در نوع ساخت تنها با هم متفاوت می شوند ولی از اجزای شبیه به هم تشکیل شده اند. این چهار طاغی نیز از قضیه پیروی می کند و معماری همانند دیگر چهار طاغی ها دارد. مصالحی که در ساخت این بنا به کار رفته است شامل سنگ های نتراشیده به صورت بوم آورد و همچنین گل می شود. ارتفاع این آتشکده برابر با ۱۵ متر است که از کف تا نوک گنبد حساب می شود.

راه های دسترسی به چهار طاقی
اگر به دیدار از چهار طاغی ها علاقه مند هستید باید به روستای سلطان آباد بروید سپس از آنجا خود را به سه کیلومتری جنوب این شهر که این چهار طاغی قرار دارد برسانید. بهتر است اینکار را با خودرو شخصی یا تاکسی انجام دهید تا راحت تر به این مکان برسید. ممکن است مجبور شوید قسمتی از مسیر را پیاده طی کنید.

چهار طاقی سلطان آباد ارزوئیه

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا