ورزشیفوتبال

کرمان جزو استان های برتر کشور در ورزش های نابینایان

کرمان جزو استان های برتر کشور در ورزش های نابینایان

تاریخ انتشار:۷ بهمن ۱۴۰۲

رئیس فدراسیون ورزش‌های نابینایان و کم بینایان کشور گفت: کرمان جزو سه استان برتر کشور در ورزش نابینایان و کم بینایان است.
جلسه مجمع عمومی سالیانه هیئت ورزش‌های نابینایان و کم بینایان استان کرمان با حضور محمدرضا مظلومی رئیس فدراسیون ورزش‌های نابینایان و کم بینایان کشور، حسن علیمردانی خزانه دار، عباس صادق زاده رئیس هیئت ورزش‌های نابینایان و کم بینایان استان کرمان، میثم پاریزی مدیرکل و معاونین اداره کل ورزش و جوانان استان کرمان، اعضای هیئت مدیره و مجمع هیئت ورزش‌های نابینایان و کم بینایان استان کرمان در محل سالن اجتماعات اداره کل ورزش و جوانان استان کرمان برگزار شد.

محمدرضا مظلومی رئیس فدراسیون ورزش‌های نابینایان و کم بینایان کشور در این آیین گفت: ورزش نابینایان و کم بینایان در انقلاب اسلامی توسعه یافته و رشد چشمگیری داشتِه و این قشر دارای استعداد‌های بالقوه بسیاری هستند که باید بیش از پیش دیده شوند.

وی افزود: نابینایان و کم‌بینایان مشکلات و نیاز‌های خاص و نیاز به نگاه ویژه دارند که باید به آن‌ها توجه شود.

مظلومی اذعان داشت: هم‌اکنون ورزش نابینایان و کم بینایان در هشت رشته دنبال می‌شود و تاکنون موفقیت‌های زیادی از سوی این جمعیت برای کشور به دست آمده است و بخش قابل توجهی از مدال‌های پارالمپیک و پاراآسیایی مربوط به ورزشکاران ما بوده است.

رئیس فدراسیون ورزش‌های نابینایان و کم‌بینایان کشور تصریح کرد: گلبال یکی از رشته‌های اصلی ورزشی برای این قشر است که در بیشتر استان‌ها فعال است و اتفاقا ورزشکاران استان کرمان در این رشته، ملی پوشان بسیاری را به جامعه معرفی کرده است.

مظلومی اظهار کرد: فوتبال از دیگر رشته‌های فعال برای نابینایان و کم‌بینایان است که امسال در مسابقات ریو ورزشکاران اعزامی کشور به مقام نائب قهرمانی رسیدند.

وی گفت: در رشته دو و میدانی نابینایان و کم‌بینایان نیز در رقابت‌های هانگژو، هشت مدال برای کشور کسب کردند.

رئیس فدراسیون ورزش‌های نابینایان و کم‌بینایان افزود: رشته ورزشی جودو نابینایان وکم‌بینایان در گذشته با یکدیگر برگزار می‌شد که پس از ۱۰ سال پیگیری، این رشته برای ۲ قشر جدا شده و در رقابت‌های هانگژو، ۲ طلا، یک نقره و سه برنز با ۶ ورزشکار اعزامی جمهوری اسلامی ایران کسب شد.

مظلومی با بیان اینکه، پاورلیفتینگ و شنا نیز از دیگر رشته‌های فعال برای نابینایان و کم‌بینایان کشور است، عنوان کرد: رشته بولینگ نیز از جمله رشته هاییست که به تازگی برای نابینایان و کم بینایان راه‌اندازی شده و در این رشته ۳۶ مدال توزیع می‌شود که امید است در مسابقات آتی نتایج خوبی را کسب کنیم.

وی اظهار کرد: شطرنج از دیگر رشته‌های فعال نابینایان است و ما امسال در مسابقات هانگژو ۱۲ شطرنج باز داشتیم که نتیجه آن کسب چهار مدل طلا، سه نقره و ۲ برنز شد.

رئیس فدراسیون ورزش‌های نابینایان و کم بینایان در بخش دیگری از سخنان خود با دفاع از عملکرد چشمگیر و خوب هیئت ورزش‌های نابینایان و کم بینایان استان کرمان گفت:کرمان جزو سه استان برتر کشور در ورزش نابینایان و کم بینایان است و استان کرمان همیشه در مسابقات ملی و بین المللی حضور خوبی داشته و ورزشکاران بسیاری را به جامعه ورزش کشور معرفی کرده است.

وی افزود: همچنین این استان به لحاظ امکانات و زیرساخت‌ها نیز جزو سه استان برتر کشور است و عملکرد صادق زاده و تیم شان قابل قبول و مورد تایید ماست.

عباس صادق زاده رئیس هیئت ورزش‌های نابینایان و کم بینایان استان کرمان نیز ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و موفقیت‌های ورزشکاران نابینا و کم بینای کرمانی در مسابقات ملی و بین المللی گفت: هیئت کرمان به واسطه خیرین خوبی که در کرمان وجود دارد، جزو سه هیئتی در کشور است که دارای ورزشگاه اختصاصی، ساختمان اداری، خوابگاه و… می‌باشد و همین امر در موفقیت ورزشکاران این استان بسیار تاثیرگذار بوده است.

وی افزود: کرمان جزو استان‌هایی است که همواره رتبه‌های نخست را در کسب و پرورش ورزشکاران نوجوان و جوان دارا بوده و همواره در بدنه تیم‌های مختلف ورزشی در سطح ملی چند کرمانی حضور داشته اند و این موضوع می‌طلبد که فدراسیون به کرمان نگاه ویژه‌ای داشته باشد.

رئیس هیئت ورزش‌های نابینایان و کم بینایان کرمان با بیان اینکه ورزش یکی از بهترین راه‌ها برای توانمندسازی و خروج از انزوای افراد دارای معلولیت است، افزود: از دوسال پیش برنامه ویژه‌ای را در تمامی شهرستان‌ها، روستا‌ها و شهر‌های استان برای کشف استعداد‌های ورزشی در میان نابینایان و کم بینایان آغاز کردیم و هر کدام از، شهرستان‌ها را با توجه به استعداد برتری که در منطقه وجود داشت تقسیم بندی کردیم و آموزش‌های مختلف در سطوح مبتدی و متوسط، و حرفه‌ای در این شهرستان‌ها و در مرکز استان در حال پیگیری و انجام است.

وی از رئیس فدراسیون خواست، در مورد عمل به مسئولیت اجتماعی شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی با آنها رایزنی، مکاتبه و تعامل کند.

در ادامه این نشست و طبق قانون با پیشنهاد میثم پاریزی مدیرکل ورزش، و جوانان استان کرمان و به اتفاق آرا خانم نخعی به عنوان بازرس هیئت انتخاب شد.

در این نشست همچنین اعضای مجمع و روسای شهرستانی هیئت به بیان دیدگاه‌ها و نظرات و پیشنهاد‌های خود پرداختند.

محمدرضا مظلومی و هیئت همراه در بدو ورود به کرمان با حضور در گلزار شهدا به مقام شامخ شهیدان به ویژه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی ادای احترام کردند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا