رودباراماکن تاریخی رودبار

کوه میل فرهاد رودبار جنوب

کوه میل فرهاد رودبار جنوب

شهرستان رودبار در جنوب استان کرمان واقع شده و مهم ‌ترین جاذبه گردشگری این شهرستان صخره ای زیبا و دیدنی بنام میل فرهاد است که یکی از عجایب جنوب استان محسوب می شود. درارتفاعات بالای این صخره بوی بوته های درمنه انسان را به شگفتی وا می ‌دارد.. میل فرهاد منطقه ای زیبا با طبیعتی بکر و جذاب است و مناسب برای تفریح و گردش است.

میل فرهاد کوه نیست، سنگی است عظیم الجثه، پرهیبت و دیدنی که بیش از هزار متر ارتفاع دارد. در واقع میل فرهاد از عجایب جنوب کرمان و بهترین مکان برای صخره نوردی است.

«نمداد» و «میل فرهاد» نام دو منطقه کوهستانی در جنوب استان کرمان است که روستاهای زیادی را در خود جای داده است. خصلت کوهستانی «نمداد» و «میل فرهاد» اجازه رونق کشاورزی در این مناطق را نمی دهد. تولید خرما دراندازه ای محدود که طی زمستان به مصرف خانوار برسد، سقف کار کشاورزی مردم است. تنها منبع درآمد مردم در این مناطق دامداری سبک و محدود است. ساکنان روستاهای این مناطق غالبا در کپر زندگی می کنند و از حداقل های زندگی محروم هستند. «میل فرهاد» از جاذبه های گردشگری این مناطق است. میل فرهاد کوه نیست، سنگی است عظیم الجثه، پرهیبت و دیدنی که بیش از هزار متر ارتفاع دارد. مثل کله قندی که در سطح صاف و صیقلی آن حفره های بسیار ایجاد کرده باشند، که ازپایین به شکل دایره ای به طرف بالا کم کم باریک می شود، در موقع بارندگی آب باران که از بالا به پایین می آید دور تا دور کوه دایره ای آبشار مانند را به وجود می آورد. میل فرهاد بهترین مکان برای گردش و تفریح در فصل بارندگی است. در واقع میل فرهاد از عجایب جنوب کرمان و بهترین مکان برای صخره نوردی است. درارتفاعات بالای آن بوی بوته های درمنه که گیاهی سردسیری است، انسان را مست می کند. این منطقه زیبا و شگفت انگیز مردمانی خونگرم و مهمان نواز دارد و سرزمین همیشه بهار میل فرهاد در ایام نوروز پذیرای گردشگران است.

ساختار و زمین شناسی
میل فرهاد یک اندیس فلزی است که در نزدیکی شهر زهکلوت استان کرمان قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، مس است. سنگ میزبان این اندیس گرانودیوریت، گرانیت است و دیرینگی آن به دوران الیگومیوسن می‌ رسد. در این اندیس، پاراژنزهای آزوریت یافت می ‌شوند.

موقعیت مکانی
میل فرهاد در شهر زهکلوت از توابع شهرستان رودبارجنوب قرار دارد. فاصله شهر زهکلوت (جازموریان) تا رودبار جنوب در حدود ۶۵ کیلومتر می باشد و فاصله زهکلوت تا میل فرهاد حدود ۳۵ کیلومتر است. فاصله رودبار جنوب تا مرکز استان کرمان نیز حدود ۳۳۳ کیلومتر می باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا