بردسیرسوغاتی و خوراکیهای بردسیر

گلاب لاله زار بردسیر

گلاب لاله زار بردسیر

شاید کمتر کسی بداند مرغوب‌ترین گلاب ایران و شاید دنیا در شهرستان بردسیر به دست می‌آید و وسیع‌ترین گلستان‌های کشور در دل دشت‌های کم‌آب و بادخیز استان کرمان قرار دارند و دره زیبای لاله‌زار در مدتی کمتر از سه دهه به یکی از مهمترین کانون‌های تولیدگل و گلاب ایران بدل شده است.
هرچند در کشور نام گل محمدی و گلاب با نام کاشان و قمصر گره خورده است لیکن کیفیت کم نظیر محصول گلاب استان کرمان همیشه مورد تاکید کارشناسان داخلی و بین‌المللی بوده است.
تولید گلاب ارگانیک در استان کرمان با سابقه طولانی که مورد تایید آزمایشگاه‌های پیشرفته اروپایی نیز می‌باشد موید این نکته است.

بر اساس آمار منتشره از سوی گمرکات کشور در ۱۰ ماهه نخست سال جاری ارزش ریالی صادرات گلاب از استان کرمان به دو میلیارد و ۵۶۳ میلیون و ۶۴۰ هزار و ۹۸۲ رسیده است که به نظر می‌رسد با توجه به ظرفیت‌های موجود در این زمینه با برنامه‌ریزی و حمایت مسئولان ذیربط بتوان به سهم بیشتری از صادرات در این زمینه دست یافت.
وجود بزرگترین کارخانه گلاب‌گیری کشور به نام الزهرا در کرمان و صدور اسانس گل محمدی به بزرگترین کارخانه‌های تولید عطر و ادکلن در فرانسه، آمریکا، آلمان، انگلیس و حاشیه خلیج فارس نشان از مرغوبیت و جایگاه ویژه این محصول در بازارهای جهانی دارد اما علیرغم تمام این پتانسیل‌ها کم توجهی به این صنعت موجب شده است نام گلاب مرغوب لاله‌زار کرمان در پشت تبلیغات سایر شهرها قرار گیرد و با وجود اینکه یک چهارم گلاب کشور در کرمان تولید می‌شود اما متاسفانه کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا