اخبار کرمان

۱۰ پروژه آبرسانی استان کرمان دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد

مدیرعامل آبفای استان کرمان با بیان اینکه دهه فجر امسال۱۰ پروژه آبرسانی با اعتبار ۲۴۲ میلیارد تومان در استان به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: سه طرح بزرگ آبرسانی نیز در استان در حال اجراست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، علیرضا عبدیان بعد از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان کرمان با گرامیداشت ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی با بیان اینکه طبق آخرین آمار، حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از کرمانی‌ها در مناطق شهری و یک میلیون و 258 هزار نفر آنها در روستاها زندگی می‌کنند، اظهار داشت: از این تعداد حدود 99.7 درصد جمعیت شهری و 70 درصد جمعیت روستایی از آب شرب بهره‌مند هستند.

وی با اشاره به اینکه مصرف آب مشترکان شهری استان کرمان سالانه چیزی در حدود ۱۹۸ میلیون مترمکعب و در روستاها سالانه ۱۲۰ میلیون مترمکعب آب شرب مصرف می‌کنند، ادامه داد: 186 میلیون مترمکعب آب مورد نیاز مشترکان در 84 شهر استان از 410 حلقه چاه و 12.4 دیگر آن از آب‌های سطحی استحصال می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان با بیان اینکه ۲ هزار و ۷۰۶ روستای استان کرمان تحت پوشش شبکه آب شرب هستند، گفت: از ابتدای امسال تا قبل از ایام‌الله دهه فجر 103 روستا با جمعیت 87 هزار و 700 نفر از نعمت آب شرب سالم برخوردار شده‌اند و پروژه آبرسانی به حدود 73 روستا در دهه فجر امسال افتتاح می‌شود.

وی با بیان اینکه در ایام الله دهه فجر امسال، ۱۰ پروژه آبرسانی با اعتبار ۲۴۲ میلیارد تومان در استان کرمان به بهره‌برداری می‌رسد، ادامه داد: پروژه آبرسانی به 22 روستا در قالب طرح محرومیت‌زدایی و 51 روستا در قالب پروژه آب و فاضلاب افتتاح می‌شود.

عبدیان با اشاره به اینکه سه طرح بزرگ آبرسانی در استان در حال انجام است، بیان کرد: در ایام دهه فجر امسال تامین آب اضطراری زرند و پنج پروژه با اعتباری بالغ بر ۱۳۸ میلیارد تومان کلنگ‌زنی می‌شود.

وی با بیان اینکه طرح آبرسانی به رفسنجان از طریق خط انتقال خلیج فارس یکی از سه طرح بزرگ آبرسانی در حال اجرا در استان کرمان است که باید تا پایان سال باید به بهره‌برداری برسد، افزود: طرح بزرگ آبرسانی دیگری که در استان در حال اجرا است طرح آبرسانی به شهر کرمان از خط انتقال آب خلیج فارس است که امیدواریم تا تابستان سال آینده افتتاح شود.

مدیرعامل آبفای استان کرمان با بیان اینکه طرح آبرسانی به شهرستان رابر سومین طرح بزرگ آبرسانی استان کرمان است که باید تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده به بهره‌برداری برسد، افزود: آبرسانی به رابر از طریق سد شهیدان امیرتیموری انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه کار تجهیز و حفر ۲۰ حلقه از ۹۳ حلقه چاه در شهر کرمان آغاز شده و تا اردیبهشت ماه در مدار بهره‌برداری قرار می‌گیرند، گفت: در حال حفر و تجهیز پنج حلقه چاه برای شهر رفسنجان هستیم و این چاه‌ها با آب تخصیصی از خلیج فارس با هم مشکل کمبود آب رفسنجان را حل می‌کنند.

عبدیان با اشاره به اینکه در حال حفر چاه‌هایی برای رفع کسری آب برخی شهرها از جمله زرند، جیرفت و کهنوج هستیم، بیان کرد: با توجه به بارش‌های کم امسال، پروژه حفر و تجهیز هشت حلقه چاه برای شهر سیرجان نیز در حال اجراست.

وی از اجرای ۳۷۰ کیلومتر خط انتقال و شبکه توزیع در سطح استان و بازسازی ۳۳۱ کیلومتر از شبکه توزیع در سال جاری خبر داد و گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۵ هزار و ۸۰۰ انشعاب غیرمجاز در استان کرمان شناسایی و تبدیل به مجاز شده‌ و 19 هزار کنتور آب در استان تعویض شده است.

مدیرعامل آبفای استان کرمان با اشاره به اینکه آبرسانی ۶۶۹ روستا با اعتبار ۱۱۶۰ میلیارد تومان محرومیت‌زدایی آبفای استان کرمان به قرارگاه امام حسن مجتبی علیه السلام سپرده شده افزود: قرارگاه امام حسن مجتبی(ع)، سپاه ثارالله(ع) و قرارگاه خاتم را معین‌های خود در کرمان معرفی کرده و آبرسانی به 135 روستا توسط معین‌های قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) انجام شده است.

وی با اشاره به آخرین وضعیت فاضلاب شهری در استان کرمان، گفت: تاکنون ۱۲۵۰ کیلومتر از یک هزار و ۹۳۵ کیلومتر از شبکه جمع‌آوری و تصفیه‌خانه فاضلاب شهر کرمان اجرا شده و 30 هزار مترمکعب از 120 هزار مترمکعب در شبانه‌روز تصفیه خانه شهر کرمان به بهره‌برداری رسیده است.

عبدیان با بیان اینکه ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی طرح تصفیه‌خانه فاضلاب شهر کرمان اجرا شده و دهه فجر سال آینده بخش مایع تصفیه‌خانه فاضلاب شهر کرمان افتتاح می‌شود، افزود: 90 درصد از 293 کیلومتر طول شبکه فاضلاب زرند نیز اجرا شده و زمین برای احداث تصفیه خانه به سرمایه‌گذار واگذار شده است.

وی با بیان اینکه طبق قانون آب مورد نیاز صنایع آب‌بر به جز صنایع غذایی، بهداشتی و آشامیدنی از پساب و آب نامتعارف تأمین شود و صنایعی که می‌توانند باید از آب نامتعارف استفاده کنند، گفت: آب متعارف باید برای مصارف شرب و حفظ آبخوان‌ها استفاده شود.

مدیرعامل آبفای استان کرمان با اشاره به اینکه ۴۵ واحد صنعتی با نیاز بیش از ۱۰ لیتر بر ثانیه شناسایی شده‌اند که این صنایع قریب به 77 میلیون مترمکعب آب در سال مصرف می‌کنند، بیان کرد: 45 میلیون مترمکعب آب از دریای عمان و خلیج فارس و 20 میلیون مترمکعب از پساب فاضلاب شهرها به این صنایع اختصاص داده شده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا