اخبار کرمان

۳۳ درصد واحدهای روستایی استان کرمان فرسوده است

مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمان گفت: ۳۳ درصد واحدهای روستایی استان فرسوده است و با توجه به مخاطراتی که وجود دارد نیاز است که حتماً مقاوم‌سازی شود.

مهدی محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان، با اشاره به اینکه در آستانه سالروز تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار داریم، اظهار داشت: 21 فروردین ماه سال 58 بنیاد مسکن به عنوان اولین نهاد انقلابی به فرمان رهبر کبیر انقلاب به منظور کمک به مردم کشورمان برای داشتن یک سرپناه مطمئن و امن در کنار دولت تاسیس شد.

وی با اشاره به فعالیت‌های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در حوزه‌های مختلف بیان کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در زمینه مسکن در دو حوزه مسکن روستایی و مسکن شهری فعالیت دارد که در استان کرمان در این حوزه اقدامات خوبی تاکنون انجام شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان با بیان اینکه کرمان جزو استان‌های پهناور کشور است و روستاهای زیادی را دارد، ادامه داد: استان کرمان از سوی دیگر بر روی پهنه پرخطر سیل و زلزله واقع شده است و متاسفانه در سال‌های گذشته اثرات زیان‌بار این حوادث و تلفات زیادی را به ویژه در مناطق روستایی داشتیم.

وی با اشاره به اینکه با تعریف طرح مسکن روستایی و تسهیلات ویژه‌ای که هر ساله به آن اعطا می‌شود، کارهای پیشگیرانه در این حوزه در کشور انجام می‌شود تا اتفاقات تلخ زلزله بم و زرند تکرار نشود، گفت: تلاش می‌کنیم در کنار اقدامات پیشگیرانه‌ای که انجام می‌شود تا در بلایایی طبیعی بتوانیم مسکن‌های ایمنی داشته باشیم، نیاز مسکن مردم را هم بتوانیم تامین کنیم.

محمدی با بیان اینکه در کشور مقاوم‌سازی 53 درصد واحدهای مسکن روستایی انجام شده است، افزود: با اقداماتی که در سال‌های گذشته در استان کرمان انجام شده و تعامل و همکاری که در سطح استان و بانک‌ها وجود داشت این عدد به 67 درصد رسیده که بیشتر از میانگین کشوری است.

وی با بیان اینکه دغدغه ما ۳۳ درصد باقیمانده واحدهای فرسوده روستایی در استان است و با توجه به مخاطراتی که وجود دارد نیاز است که این واحدها حتماً نوسازی شود، گفت: با برنامه‌ریزی انجام شده در تلاش هستیم که تا سال 1410 با همکاری دیگر دستگاه‌ها مقاوم‌سازی واحدهای مسکن روستایی استان را به 100 درصد برسانیم.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان با اشاره به اینکه بنیاد مسکن در این حوزه تنها نیست و این کار، یک کار بین بخشی است و دستگاه‌های مختلفی در این حوزه دخیل هستند تا بتوانیم تمام واحدهای فرسوده استان را بازسازی و مقاوم‌سازی کنیم، بیان کرد: بنیاد مسکن در حوزه اطلاع‌رسانی، دادن فراخوان، تشکیل و تکمیل پرونده، انجام خدمات مهندسی، نظارت و ارائه نقشه با قیمت مناسب و معرفی متقاضیان به بانک‌ها آمادگی کامل دارد.

وی با بیان اینکه بانک‌های عامل در این حوزه نقش بسیار مهمی دارند و اگر مثل گذشته و حتی بیشتر آن هماهنگی و همکاری داشته باشند به اهداف خود در این حوزه می‌رسیم، افزود: به دلیل اهمیت این موضوع، هفته پایانی سال شورای هماهنگی بانک‌های استان به ریاست استاندار کرمان برگزار شد و 10 بانک عامل استان مکلف شدند که همکاری بیشتری با ما داشته باشند.

محمدی با اشاره به اینکه تا سال قبل وام مقاوم‌سازی مسکن روستایی 2 میلیون ریالی با بازپرداخت 20 ساله و نرخ سود 5 درصد بود که 18 درصد هم یارانه داشت، گفت: با توجه به تورم بازار و گرانی مصالح با پیشنهاد بنیاد مسکن در هیئت دولت موافقت شد و وام مقاوم‌سازی مسکن روستایی با افزایش 75 درصدی به 350 میلیون تومان افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه جدای از روستاها، ساکنان شهرهای با جمعیت زیر ۲۵ هزار نفر نیز می‌توانند از این وام با شرایط خوب استفاده کنند، ادامه داد: اخذ این تسهیلات پیچیدگی‌های اداری کمتری دارد و حتی امکان درخواست وام به صورت الکترونیکی هم وجود دارد اما در قسمت معرفی به بانک باید در اخذ ضمانت تسهیل شود و سختگیری‌هایی در برخی از بانک‌ها انجام می‌شود که آسیب‌شناسی شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان با بیان اینکه عملکرد ۶۷ درصدی مقاوم‌سازی نشان از آن دارد که بانک‌ها تاکنون همکاری لازم را با ما داشته‌اند، گفت: اما در حال حاضر نیاز ما شدیدتر و مضاعف شده است، چرا که علاوه 33 درصد واحد فرسوده باقیمانده روستایی در استان، طرح نهضت ملی مسکن هم به آن افزوده شده است.

وی بیان کرد: نیاز است، سخت‌گیری زیادی در بانک‌ها برای اعطای تسهیلات انجام نشود و براساس توان و بنیه و بخشنامه‌های ابلاغ شده حداقل ضمانت‌ها را از متقاضیان اخذ کنند تا بتوانیم ساخت مسکن در استان را سرعت ببخشیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا