اخبار کرمان

۳۵۰۰ مگاوات نیروگاه برق توسط صنایع در استان کرمان در حال احداث است

مدیرکل‌ صمت استان کرمان با بیان اینکه ۳۵۰۰ مگاوات نیروگاه برق توسط صنایع در استان در حال احداث است، گفت: برقی که توسط صنعت تولید می‌شود مازاد نیاز آنها است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، مهدی حسینی‌نژاد صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان کرمان با تبریک دهه فجر انقلاب اسلامی و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان، اظهار داشت: استان کرمان در حوزه صنعت، معدن و تجارت ظرفیت‌های خوبی دارد و پیشرفت‌های خوبی هم داشته است.

وی با بیان اینکه ۸ میلیارد تن ذخیره قطعی مواد معدنی استان کرمان است که عمده آن در چهار ماده مس، آهن، کرومیت و زغال‌سنگ است، گفت: زنجیره فولاد در استان کرمان تشکیل شده است و در حال حاضر 30 میلیون تن کنستانتره آهن، 22.5 میلیون تن گندله، 7 میلیون تن آهن اسفنجی و 5.6 میلیون تن فولاد در کرمان تولید می‌شود.

مدیرکل‌ صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با اشاره به اینکه مهمترین محورهای توسعه صنعت در برنامه هفتم توسعه ایجاد صنایع پایین دستی است، افزود: در این راستا در استان کرمان ایجاد صنایع قطعه‌سازی، صنایع وابسته و پایین دستی زنجیره تولید فولاد و مس و صنایع دانش بنیان در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه انتقادات زیادی است که معادن باید در راستای توسعه پایدار و اشتغالزایی مناطق محدوده فعالیت خود نقش‌آفرین باشند، ادامه داد: دریافت حقوق دولتی معادن از این جهت اخذ می‌شود و اداره کل صنعت، معدن و تجارت متولی وصول حقوق دولتی از معادن است.

حسینی‌نژاد با اشاره به اینکه در قانون بودجه امسال 48 هزار میلیارد تومان باید از محل حقوق دولتی معادن تامین شود که سهم استان کرمان از این مبلغ حدود 50 درصد است، بیان کرد: سال گذشته حدود 15 هزار میلیارد تومان حقوق دولتی معادن استان کرمان وصول و به حساب خزانه واریز شد.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود امسال 17 هزار میلیارد تومان حقوق دولتی از معادن استان کرمان وصول شود، گفت: مطابق قانون 15 درصد حقوق دولتی معادن وصول شده باید به استان کرمان برگردد که متاسفانه در سال‌های گذشته کمتر از یک درصد آن برگشته است.

مدیرکل‌ صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با اشاره به اینکه صنایع استان تلاش کردند که در تامین آب و برق خود به خودکفایی برسند، افزود: مجموع آبی که صنایع استان کرمان مصرف می‌کنند 260 میلیون متر مکعب در سال است که نسبت به مجموع آبی که در استان مصرف می‌شود مقدار کمی است.

وی با بیان اینکه پروژه انتقال آب از خلیج فارس برای استفاده صنعت توسط خود صنایع اجرا شد و ۱۱۰ میلیون متر مکعب از این طریق تامین می‌شود، ادامه داد: در چند شهرستان از محل آب‌های نامتعارف فاضلاب آب صنایع تامین می‌شود.

حسینی‌نژاد با اشاره به اینکه 3 هزار و 500 مگاوات نیروگاه برق توسط صنایع در استان کرمان در حال احداث است و تاکنون نیز 5 هزار و 160 مگاوات برق با ساخت نیروگاه‌های بزرگ و کوچک مقیاس توسط صنایع تامین شده و این نیروگاه‌ها ساخته شده است، بیان کرد: در استان کرمان برقی که توسط صنعت تولید می‌شود نسبت به نیازی که دارد مازاد است و مابقی تولید به شبکه برق کشور داده می‌شود.

مدیرکل‌ صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با بیان اینکه کرمان یک استان صادراتی است، عنوان کرد: از ابتدای امسال یک میلیارد و 300 میلیون دلار صادرات استان از محل گمرکات استان کرمان بوده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا