اخبار کرمان

بهره‌برداری از ۵۰درصد شبکه فاضلاب شهری کرمان در سال آینده

شبکه فاضلاب شهر کرمان که حدود ۲۰ سال خاک می‌خورد و اجرایش به بن بست خورده بود؛ با واگذاری به بخش خصوصی از سال ۹۸ جانی دوباره گرفت و با سرعت وارد مرحله اجرا شد؛ به طوری که اکنون ۵۰ درصد از شبکه اجرا شده و تا نیمه اول سال ۱۴۰۳ به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، بیش از ۳۰ سال پیش لزوم اجرای پروژه فاضلاب شهر کرمان به دلیل معضلات زیست محیطی، منابع بسیار محدود آب کرمان و خطر آلوده شدن آن توسط فاضلاب احساس شد و بر همین اساس در سال ۱۳۷۲ مطالعات مرحله اول شبکه فاضلاب کرمان آغاز شد و نتیجه این مطالعات در سال ۱۳۷۴ به تصویب رسید و عملیات اجرایی پروژه فاضلاب در استان به طور جدی از سال ۱۳۷۶ با اجرای خط انتقال آغاز شد. پروژه اما به کندی پیش رفت یا اصلا پیش نرفت، به همین دلیل به منظور سرعت بخشیدن به پروژه از سال ۹۸ آن را به بخش خصوصی واگذار کردند و مقرر شد ظرف ۵ سال شرکت فولاد بوتیا آن را به اتمام برساند.

شکی نیست که طرح فاضلاب شهر کرمان یک اقدام بزرگ و توسعه‌ای برای استان است با این وجود طی 26 سالی که از آغاز این پروژه تاریخی می‌گذرد و طی این سال‌ها مردم کرمان مشکلات زیادی از جمله ایجاد ترافیک به ویژه در معابر اصلی، کسادی کسب و کار و سختی تردد، گرد و غبار و خیابان‌ها و معابر ناهموار و حتی وجود چاله‌های عمیق و فرونشست زمین پس از آسفالت قسمت‌های حفاری‌های شده را تحمل کرده و می‌کنند؛ مشکلاتی که گفته می‌شود به دلیل منفعت کلی باید آن را بپذیریم.

تحمل همه این سختی‌ها و مشکلات در شرایطی است که در برخی از مناطق شهر کرمان سطح فاضلاب به قدری بالا آمده است که امکان دفع فاضلاب به روش جذبی وجود ندارد و از سوی دیگر تصفیه خانه شهر کرمان ظرفیت پذیرش پساب جدید را ندارد. البته به گفته مسئولان چیزی در حدود 60 هزار سیفون آماده نصب در کرمان وجود دارد که با تکمیل فاز دوم تصفیه‌خانه فاضلاب کرمان تا شهریور ماه سال آینده به شبکه فاضلاب وصل می‌شوند.

به گفته علیرضا عبدیان؛ مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان طرح فاضلاب در شهر کرمان ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تاکنون ۱۲۵۸ کیلومتر از شبکه جمع‌آوری و خطوط انتقال فاضلاب اجرا شده است.

وی با اشاره به اینکه فاز دوم تصفیه‌خانه فاضلاب کرمان نیز 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا نیمه اول سال 1403به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: امیدواریم مشکلات شهروندان با تکمیل و بهره‌برداری کامل از تاسیسات اجرا شده مرتفع شود.

عباس سلطانی‌نژاد، معاون بهره‌برداری و توسعه فاضلاب شرکت آب و فاضلاب استان کرمان با بیان اینکه عملیات اجرایی پروژه فاضلاب شهر کرمان از سال 1376 آغاز شده است، گفت: در حال حاضر حدود 25 درصد از شبکه فاضلاب شهر کرمان در مدار بهره‌برداری قرار گرفته و مابقی شبکه در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه در قسمت‌های عمده شهر کرمان شبکه فاضلاب، خطوط انتقال و کلکتورهای اصلی آن اجرا شده، ادامه داد: فاز دوم تصفیه‌خانه شهر کرمان نیز در حال ساخت است و با توجه به برنامه زمان‌بندی ارائه شده از سوی سرمایه‌گذار پروژه تا پایان سال 1404 تمام شبکه فاضلاب شهر کرمان به بهره‌برداری می‌رسد.

معاون بهره‌برداری و توسعه فاضلاب شرکت آب و فاضلاب استان کرمان با بیان اینکه فاز دوم تصفیه‌خانه شهر کرمان طبق برنامه زمان‌بندی تا شهریورماه 1403 به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: با تکمیل تصفیه‌خانه فاضلاب کرمان در مناطقی که سیفون آماده نصب دارند به شبکه فاضلاب وصل می‌شوند.

وی بیان کرد: در حال حاضر ۲۵ درصد نقاط شهر کرمان در محدوده بلوار جمهوری اسلامی حدفاصل میدان آزادی تا چهارراه فرهنگیان، شهرک باهنر، شهرک شهید رجایی، بلوار آزادگان، خیابان جهاد، خیابان شهید رجایی، خیابان استقلال، خیابان ابوذر شمالی و جنوبی، شهرک ایرانمنش و قسمتی از شهرک مطهری و شهرک فرهنگیان به شبکه فاضلاب وصل شده است.

وی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد این شبکه در شهر کرمان اجرا شده و به محض تکمیل و بهره‌برداری تصفیه‌خانه سیفون آن وصل می‌شود، گفت: تا کنون چیزی حدود 730 کیلومتر شبکه لوله‌گذاری فاضلاب در قسمت‌های مختلف شهر کرمان انجام شده که آماده نصب سیفون است.

وی با بیان اینکه چیزی در حدود ۶۰ هزار سیفون آماده نصب داریم که به محض اینکه تصفیه خانه ما راه‌اندازی شود وارد مدار می‌شوند، افزود: 25 درصد شبکه فاضلاب شهر کرمان نیز هنوز اجرا نشده است.

معاون بهره‌برداری و توسعه فاضلاب شرکت آب و فاضلاب استان کرمان با اشاره به اینکه در برخی از قسمت‌های شهر که فاضلاب آن اجرا شده، معابری جا مانده است، ادامه داد: به دلیل تازه بودن آسفالت شهرداری مجوز حفاری در این معابر را نداده، در برخی از معابر به دلیل عرض کم این حفاری انجام نشده و در برخی از معابر نیاز به جابه‌جایی تاسیسات وجود داشت.

وی با بیان اینکه اجرای فاضلاب این مناطق در برنامه زمان‌بندی همراه نصب سیفون ما قرار دارد، گفت: درصد خیلی کمی از معابر ما جامانده است و نگرانی از این بابت وجود ندارد و همزمان با معابر اطراف، ساکنان این کوچه‌ها هم مشترک فاضلاب می‌شوند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا