شهدادروستاهای شهداد

 روستای شفیع آباد شهداد

 روستای شفیع آباد شهداد

شفیع آباد روستایی در استان کرمان است که در کنار جاده نهبندان به شهداد قرار گرفته است و بیشتر به واسطه قلعه و کاروانسرای مشهورش شناخته می‌شود. شفیع آباد از روستاهای شهرستان کرمان به شمار می‌رود. اما روستای شهداد کرمان هم در نزدیکی شفیع آباد قرار دارد.
قلعه شفیع آباد که به دوره قاجار برمی‌گردد، در محوطه‌ای پوشیده شده با درختان نخل قرار گرفته است. قلعه شفیع آباد محوطه گسترده‌ای است که با دیوارهای حفاظتی بلندی پوشیده شده است. اتاق‌های داخلی قلعه ساده و کوچک هستند و پنجره‌هایی برای گذر هوا و خنک شدن هوای داخل اتاق‌ها در آن ساخته شده است. برای رسیدن به پشت بان قلعه می‌توانید از راه پله‌هایی استفاده کنید. این راه پله‌ها خیلی باریک‌اند اما ارتفاع هر کدام از پله‌هایش خیلی زیاد نیست.
برج های دیده‌بانی و مراقبتی استوانه‌ای شکل هم در چهار گوشه قلعه قرار گرفته است. از پشت بام بازسازی و ایمن سازی شده قلعه می‌توان چشم‌اندازی گسترده از دشت‌های مسطح پیرامون داشت.
قلعه شفیع آباد کاربری کاروانسرا داشته و آن را با نام کاروانسرای شفیع آباد هم می‌شناسند. ساختار کاروانسراها این بوده است که امنیت کاروان‌ها را در مقابل حمله راهزنان تامین می‌کرده است. به همین دلیل کاروانسراها، به مانند یک قلعه یا دژ نظامی ساخته می‌شده‌اند. پس طبیعی است که گاهی نتوان تفاوتی میان یک قلعه نظامی یا کاروانسرا را تشخیص داد.
قلعه یا کاروانسرای شفیع آباد دارای یک دروازه اصلی و بزرگ است که در بالای آن چند اتاقک و در دو طرف آن دو برج قرار گرفته و نگهبانان در این فضاها، مستقر می‌شده‌اند. در چهار گوشه کاروانسرا هم برج‌های مراقبتی ساخته شده است. تزئینات این مجموعه با آجرکاری است. در کنار قلعه وکاروانسرای شفیع آباد می‌توانید صنایع دستی ساخته شده توسط اهالی بومی روستا را تهیه کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا