شهداداماکن تاریخی شهداد

ریگ سوخته (گندم بریان)شهداد

ریگ سوخته (گندم بریان)شهداد

گندم بریان که نام های دیگری چون ریگ سوخته و گندم برشته دارد، در ۸۰ کیلومتری شمال شهداد واقع شده و درست در دل کویر لوت قرار گرفته است. سطح گندم بریان پوشیده از سنگ ها و گدازه های بازالتی سیاه رنگ آتشفشانی است و شکل عجیب سنگ ها که سبب جذب بیشتر نور خورشید و بالارفتن بیش از حد دما می شود آن را از دیگر نقاط دنیا متمایز ساخته است به گونه ای که به “ماه زمین” شهرت دارد. همین طور منطقه گندم بریان شهداد به عنوان یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های دنیا شناخته می شود.

سنگ های گدازه ای سیاهرنگ که ارتفاع برخی از آنان حدود ۴ متر است تمامی سطح فوقانی دیواره های خاکی را پوشانده است. همزیستی خاک زرد رنگ پایه و سنگ های سیاه بازالتی، از جمله پدیده های بی نظیر در این مکان است که زیبایی زائد الوصفی به منطقه گندم بریان بخشیده است. ارتفاع ۴۸۳ متری از سطح دریا و ریخت شناسی (Morphology) منحصر به فرد تپه گندم بریان، این مکان را از دیگر مناطق ریگزار و پست پیرامونش متمایز کرده است. چنانچه از طریق تصاویر ماهواره ای به گندم بریان نگاه کنیم، این تپه مانند ملاقه ای است که دسته آن در سمت شمال قرار می گیرد. لازم به ذکر است ناحیه شمالی گندم بریان با دشت های پیرامونش همسطح می شود و تنها خاک سیاه رنگش (گدار باروت) که مانند دسته ملاقه است موجب می شود که اشتباه کنیم و آن را همسطح تپه گندم بریان تصور کنیم. طول دسته ملاقه در حدود 10 کیلومتر و عرض آن 3 کیلومتر است. بدنه اصلی گندم بریان در جت شمال غربی جنوب شرقی طولی در حدود 15 کیلومتر و در جهت جنوب غربی شمال شرقی در حدود 10 کیلومتر است. سنگ های تپه گندم بریان گدازه های آتشفشانی دوران چهارم زمین شناسی است که در اثر فعالیت سه دهانه آتشفشانی در سطح وسیعی پخش شده اند. این سنگ ها قلیایی (بازی) و از نوع آذرین بیرونی (کانی الیوین) هستند. پس از خروج ماگما از دهانه آتشفشان با حرکت دوکی شکل گدازه ها در آسمان، گازها از داخل آنها خارج شده اند که منجر به ایجاد حفراتی در این سنگها شده و اشکال خاصی را پدید آورده است. سطح سیاه رنگ تپه گندم بریان پوشیده از سنگهای آتشفشانی دوران چهارم زمین شناسی است.

انتخاب نام گندم بریان برای این منطقه احتمالا به این دلیل بوده است که وقتی کاروان های بین قهستان و شهداد بار خود را در این محل بر زمین می گذاشتند دانه های گندمی که بر روی سنگهای بازالتی قرار میگرفته بعد از مدتی از شدت گرما بریان می شدند و از این روی نام گندم بریان بر آن نهاده شده است. گندم بریان شهداد در زمستان و اوایل بهار برای بازدید خ.د را آماده می کند و گردشگران در این زمان ها می تواننتد به سادگی و بدون دغدغه گرمازدگی از منطقه بازدید کنند. تنها دقت کنید سفر به مناطق مختلف لوت بغیر از ناحیه کلوت های حاشیه شهرستان شهداد فاقد فاکتورهای ایمنی لازم برای گردشگری است. از این رو سفر به این مناطق به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

آدرس: ایران کرمان شهداد ۸۰ کیلومتری شمال شهداد

ریگ سوخته (گندم بریان)شهداد

ریگ سوخته (گندم بریان)شهداد

ریگ سوخته (گندم بریان)شهداد

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا